Leden 2014

Čištění keramické vany, údržba koupelny

27. ledna 2014 v 14:23 | Josef Barták |  Koupelny
Každý má problém po dlouhodobém užívání vany s "nečistotou", spíše se zašlostí vany. Dá se vyčistit mnoha způsoby, ať už přípravky na čištění, nebo naším známým kamarádem octem. Vaše keramická vana se dá vyčistit i obyčejnou jedlou sodou. Keramickou vanu musíte namokřit, nasypete do ní jedlou sodu a vyčistíte houbičkou. Všechno poté spláchnete vodou a vaše vana zase září, jako by byla nová. Je to málo nákladné a bez chemie. Vyčistit vanu ve vaší koupelně jde mnoha způsoby, opravdu mnoha, ale nejjednodušším způsobem je ten, že si nalijete do půl litrové láhve cca 2 dl octa a k tomu přidáte pár kapek z citrónu s dvěmi až třemi odměrkami Sava. Zbytek prázdné půl litrové nádobky dolijete horkou vodou a můžete čistit. Uvidíte sami, že výsledkem je lesk vaší vany a koupelny, který se bude po oštření držet déle, než doposud.

koupelny

Čištění skla u krbu

24. ledna 2014 v 0:54 | Josef Barták |  Interiéry
Krbové sklo by se mělo čistit zásadně, když je sklo studené a v krbu ani plamínek. Kdyby sklo bylo horké nebo teplé, mohlo by při styku se studenou vodou prasknout a poničit váš interiér. Tak, teď už k samotnému čištění. Nejjednodušším způsobem a také nejlevnějším jsou staré noviny. Noviny namočíme z jedné strany do vody, položíme do popele (pozor! musíte topit suchým dřívím, když přihodíte mokré, mohl by se popel "znehodnotit" a poškrábat sklo) a rázem můžeme špinavé sklo vyčistit. Sklo se krásně vyčistí a vy nemusíte ani utrácet za jakékoliv přípravky na čištění skla. Druhá možnost je mokrá houbička, kterou stačí namočit a též položit do popela. Dočistíme kouskem toaletního papíru, který také namočíme do vody, aby sebral poslední nečistotu, která tam zůstala. Jestli zbylo na nějakém místě trochu nečistoty, lze použít sklokeramickou škrabku. A máme tu náš oblíbený ocet. Když si namočíte kousek hadru octem a dáte si s tím práci, tak sklo se bude blískat, jakoby by bylo nové. Když máte doma vlhčené kapesníčky, doporučuji, ale je jich zapotřebí spousta. Při čištění vždy používejte rukavice.


Jak vyčistit koberec v interiérů

23. ledna 2014 v 19:50 | Josef Barták |  Interiéry
Pro čištění koberce je zaručeně nejlepší ruční volba. Žádný stroj a ani domácí pomocník totiž nedokáže vydrbat z koberce úplně všechno. Je-li to možné, kupte si pouhý Vanish v drogérii v práškové formě a vysypte jej na koberec. Vemte do ruky kartáč a začněte drhnout. Po chvíli sami uvidíte, že to má efekt. Když bude flek na koberci malý, snažte se ho trochu rozšířit a poté jej vydrhnout. Větší plocha se vám bude lépe čistit a efekt bude stejný. Zbytek vysajte normálním vysavačem bez páry a vody. Koberec by mohl totiž nasát vodu a stal by se z něj spíše hadr na vytírání. Pokud máte čas a venku svítí sluníčko, tak po vydrhnutí práškem Vanish nebo Kobosan na interiér, vyneste koberec ven a vezměte ho vapkou. Vapka má dost silný tlak, tak se z koberce dostanou i nejmenší nečistoty. Jak víte, tak se všude v naší domácnosti nachází paraziti, tak není od věci je občas propláchout vodou, aby trochu povymírali. Je možné vypůjčení i stroje na čištění koberců, kde vás cena vyjde pod 300,-. Stroj na koberce pouští malé množství páry s kterou koberec trochu navlhčí a poté umyje speciálním přípravkem pro čištění koberců. Pokud použijete jednu z variant, váš koberec bude zase jako nový!


Čištění plovoucí podlahy

23. ledna 2014 v 14:09 | Josef Barták |  Interiéry
Hodně lidí má problém s tím, že neví, jak vyčistit plovoucí podlahu, protože se při setkáním s vodou skroutí. Zjistili jsme, ale, že se dá plovoucí podlaha vyčistit jednoduchým způsobem. Když vyčistíte podlahu prostředkem pro čištění plovoucích podlah, tak se vám mohou místy vyskytnout šmouhy, které budete stejně muset umýt vodou nebo rozleštit jiným přípravkem pro čištění. Když budete čistit po směru položení prken, tak se vyvarujete šmouhám.Jednoduchý způsob je vzít jar na mytí nádobí, který smícháte s vodou a polosuchým hadrem podlahu vytřete. Dejte si pozor, zda vám teče z kohoutku čistá, bezbarvá voda, aby se na podlahu nenanesl rez, který by podlahu mohl poničit. Když nemáte po ruce jar a jste v obývacím pokoji, tak stačí vzít Pronto a nebo Pronto leštěntu, výsledek je zase beze šmouh. Úplně nejjednodušší řešení je, ale takové, že si vezmete obyčený ocet a pomalu podlahu vyčistíte. Ocet vymaže a zabrání všem šmouhám a vy si budete užívat krásné, světlé a blýskavé podlahy. Nesmíte ale chodit na boso, protože časné spocené nohy zanechávají na podlaze mastný flek, který budete muset zase vyčistit. Hlavně musíte plovoucí podlahu luxovat, jinak se vám vznikne nečistota, která se dá těžce odstranit. Nenechávejte všechno na poslední chvíli a raději čistěte podlahu 1x až 2x do měsíce a váš interiér bude zase jako nový.


Vybíráme světlo do interiérů

17. ledna 2014 v 15:52 | Josef Barták |  Interiéry

Realizace interiérů a jejich osvětlení


Každá místnost by měla být osvětlená. Prioritou je základní osvětlení, které v dané místnosti potřebujete. Jestli vybrat světlo, které potřebujete pro čtení knížky nebo obyčejné světlo na rozsvícení celé místnosti? Naše odpověď je jednoduchá. Při výběru světla je důležité myslet na to, k čemu danné světlo budete používat. V žádné místnostio by neměla chybět stojací lampa, která osvětlí nejen dané místo, ale zároveň celou místnost, protože má vlastnost skvělého odrážení od zdí. Tyto lampy pro interiéry jsou vhodné pro práci po vyčerpávajícím dnu, kdy dáte svým očím chvilku odpočinku. Pokud pracujete pouze na svém pracovním stole, tak se při vybírání volí spíše stolní lampa, kterou lze nastavit, jak v danou chvíli potřebujete. Je ale důležité vybírat světlo, které má světlý jas a jasnější odstín. Na tvaru lampy nezáleží (pokud vybíráte lampu pro účel). Při vybírání zářivky je vhodné vybrat LED zářivky, které mají delší životnost a menší spotřebu.


Vybrání světla do obývacího pokoje není složité. Stačí vybrat světlo, které se neodráží, tedy uzavřené světlo, jinak by jste mohli mít problém s televizním odrazem, při kretém by váš film/seriál ztrácel smysl. Do obývacího pokoje se nejvíce hodí stojací lampa, která může odrážet světlo do stropu, tudíš osvětlí celou místnost, aniž by jste měli kdekoliv problém s odrazem světla. Na druhé straně jsou stojací lampy takové, které jsou uzavřené. Matné světlo nevadí televizím a vy si můžete v klidu koukat na co vás napadne. Pokud máme jiné zájmy v obývacím pokoji, jako třeba pletení ponožek nebo, když si děti chtějí stavět například stavebnici, tak použijeme halogenové reflektory, které rozsvítí místnost natolik, že si můžete svojí aktivitu užívat při jasném světle.

Potřebujete rozsvítit ložnici? Stačí vědět, že ložnice je odpočinková místnot, ve které musí být světlo takové, aby si oči co nejvíce odpočinuli. Vhodné je taky rozložení zářivek, které je velice důležité pro váš odpočinek. Nevhodné umístění světla je na strop, jelikož ležíte při čtení knížky na zádech, tak vám stropní světlo svítí do očí, což je velice nepříjemné. Lampa na nočním stolku by měla mít neprůhledné otevřené stínítko, s kterým můžete manipulovat jak budete chtít, vhodné například, ke čtení knížky.

Opakem ložnice je toaleta. Na toaletě je možné umístit světlo, kam budete chtít.

Světlo na chodbě by mělo být příjemné a nastavené tak, aby průchod mezi místnostmi nebyl "ránou do očí".

Důležitá je barva světla

Pouze u halogenových zářivek je světlo témeř u všech stejné. Výjimkou jsou ale světla LED, u kterých si můžete vybrat i barvu světla. Označení zářivky třeba číslem 940 udává následující:
  • číslo 9 udává kvalitu vnímání barev, při použití tohoto zdroje. U obydlených místností je lepší vybrat číslo 8 a vyšší.
  • druhé číslo 40 je teplota světla v Kelvinech.
    - číslo 30 = 3000 K - světlo teplé bílé barvy
    - číslo 40 = 4000 K - světlo bílé barvy
    - číslo 27 = 2700 K - světlo podobné žárovce
    pozn.: 5000 K = denní světlo
Výber světla do bytu není vůbec jednoduchá záležitost. Především musíte myslet na využití světla v dané místnosti a rozhodně se vyplatí věnovat výběru dostatečný čas a pozornost.