Vybíráme světlo do interiérů

17. ledna 2014 v 15:52 | Josef Barták |  Interiéry

Realizace interiérů a jejich osvětlení


Každá místnost by měla být osvětlená. Prioritou je základní osvětlení, které v dané místnosti potřebujete. Jestli vybrat světlo, které potřebujete pro čtení knížky nebo obyčejné světlo na rozsvícení celé místnosti? Naše odpověď je jednoduchá. Při výběru světla je důležité myslet na to, k čemu danné světlo budete používat. V žádné místnostio by neměla chybět stojací lampa, která osvětlí nejen dané místo, ale zároveň celou místnost, protože má vlastnost skvělého odrážení od zdí. Tyto lampy pro interiéry jsou vhodné pro práci po vyčerpávajícím dnu, kdy dáte svým očím chvilku odpočinku. Pokud pracujete pouze na svém pracovním stole, tak se při vybírání volí spíše stolní lampa, kterou lze nastavit, jak v danou chvíli potřebujete. Je ale důležité vybírat světlo, které má světlý jas a jasnější odstín. Na tvaru lampy nezáleží (pokud vybíráte lampu pro účel). Při vybírání zářivky je vhodné vybrat LED zářivky, které mají delší životnost a menší spotřebu.


Vybrání světla do obývacího pokoje není složité. Stačí vybrat světlo, které se neodráží, tedy uzavřené světlo, jinak by jste mohli mít problém s televizním odrazem, při kretém by váš film/seriál ztrácel smysl. Do obývacího pokoje se nejvíce hodí stojací lampa, která může odrážet světlo do stropu, tudíš osvětlí celou místnost, aniž by jste měli kdekoliv problém s odrazem světla. Na druhé straně jsou stojací lampy takové, které jsou uzavřené. Matné světlo nevadí televizím a vy si můžete v klidu koukat na co vás napadne. Pokud máme jiné zájmy v obývacím pokoji, jako třeba pletení ponožek nebo, když si děti chtějí stavět například stavebnici, tak použijeme halogenové reflektory, které rozsvítí místnost natolik, že si můžete svojí aktivitu užívat při jasném světle.

Potřebujete rozsvítit ložnici? Stačí vědět, že ložnice je odpočinková místnot, ve které musí být světlo takové, aby si oči co nejvíce odpočinuli. Vhodné je taky rozložení zářivek, které je velice důležité pro váš odpočinek. Nevhodné umístění světla je na strop, jelikož ležíte při čtení knížky na zádech, tak vám stropní světlo svítí do očí, což je velice nepříjemné. Lampa na nočním stolku by měla mít neprůhledné otevřené stínítko, s kterým můžete manipulovat jak budete chtít, vhodné například, ke čtení knížky.

Opakem ložnice je toaleta. Na toaletě je možné umístit světlo, kam budete chtít.

Světlo na chodbě by mělo být příjemné a nastavené tak, aby průchod mezi místnostmi nebyl "ránou do očí".

Důležitá je barva světla

Pouze u halogenových zářivek je světlo témeř u všech stejné. Výjimkou jsou ale světla LED, u kterých si můžete vybrat i barvu světla. Označení zářivky třeba číslem 940 udává následující:
  • číslo 9 udává kvalitu vnímání barev, při použití tohoto zdroje. U obydlených místností je lepší vybrat číslo 8 a vyšší.
  • druhé číslo 40 je teplota světla v Kelvinech.
    - číslo 30 = 3000 K - světlo teplé bílé barvy
    - číslo 40 = 4000 K - světlo bílé barvy
    - číslo 27 = 2700 K - světlo podobné žárovce
    pozn.: 5000 K = denní světlo
Výber světla do bytu není vůbec jednoduchá záležitost. Především musíte myslet na využití světla v dané místnosti a rozhodně se vyplatí věnovat výběru dostatečný čas a pozornost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama