Červen 2014

Osvětlení koupelny

16. června 2014 v 10:45 | Koblih |  Koupelny
Na základě osobních zkušeností s využitím bodových světel v sádrokartonovém podhledu jsem se před rekonstrukcí své koupelny rozhodl pro radikální řešení.
Nechal jsem se mírně inspirovat osvětlením v jedné nejmenované kancelářské budově a pro svou koupelnu jsem navrhl osvětlení pomocí obyčejných zářivkových těles, které jsem zabudoval přímo na strop ještě nad kazetový podhled, ve kterém jsem vybrané kazety nahradil mléčným sklem, což mi zajistilo dostatečně intenzivní a hlavně rovnoměrné osvětlení koupelny.
Tento "osvětlovací systém" jsem doplnil o nástěnnou lampičku nad zrcadlem, kterou ocení hlavně ženy při líčení.
Umístěním světel nad kazetovým podhledem jsem vyřešil jak problematiku umístění světel ve vlhkém prostředí, tak i starosti s výběrem a sladěním designu jednotlivých světel. Při kalkulaci konečné ceny za osvětlení jsem sice musel připočítat použité mléčné sklo, ale výměna klasického osvětlení za standardní zářivkové tělesa mi tento nárůst ceny víceméně vykompenzovalo.
Stejné řešení jsem použil i pro WC.

Kuchyně na míru

12. června 2014 v 11:08 | 3Dnavrhy.cz |  Kuchyně
Po tom, co se rozhodneme pro koupi nové kuchyně, nás čeká rozhodnutí druhé a to, zda vybereme kuchyň "konfekční" z nabídky prodejen nábytku či hobby marketů, či zda si necháme vyrobit kuchyň na míru.
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že ani v panelákovém bytě se výměna kuchyňské linky nemusí provést způsobem kus za kus, kdy se na původní místo vybere nová kuchyně v rozměru 2.65m.
Daleko praktičtější a samozřejmě i hezčí je nechat si vyrobit kuchyni takzvaně na míru. Toto řešení nám přinese kromě široké nabídky materiálů a jejich designů i využití každého volného centimetru ve Vaší kuchyni. Kuchyně na míru dokáže mimo jiné vyřešit i tzv. mrtvé rohy pomocí výsuvných, úložných systémů.
Při výrobě kuchyní na míru je používáno lamino s takzvanou ABS hranou, která je lepena s přesahem pod vysokým tlakem, čímž je zaručena vysoká kvalita a trvanlivost této hrany. Rovněž výběr prosklení, systému otvírání a dorazů, madel a vnitřních uspořádání jednotlivých skříněk a zásuvek je již jen na zákazníkovi.
Zkrátka vlastní výběr materiálu a specifikace vybavení nám umožní sestavit si kuchyň, která bude plně odpovídat Vašim představám a přáním.

Rozdíl v ceně "konfekční" kuchyně a kuchyně na míru je dle mého názoru plně vykompenzován kvalitou a životností materiálů, praktickou využitelností kuchyně a také dodaným servisem, který obsahuje jak montáž kuchyně, tak i její osazení spotřebiči.

Rekonstrukce bytů

11. června 2014 v 11:54 | Koblih |  Interiéry
Dříve nebo později bude Váš byt vyžadovat nějakou tu rekonstrukci. Rozsah této rekonstrukce bude vycházet ze stáří a aktuálního stavu daného bytu.
Již samo rozhodnutí pustit se do rekonstrukce bytu vyžaduje značnou odvahu, jelikož sebou přináší na určitý čas ztrátu pohodlí, na které jsme zvyklí.
Moje doporučení zní:
Nezůstávejte při rekonstrukci ubytovaní doma a to radši ani při částečné rekonstrukci. Na vlastní kůži jsem si vyzkoušel kompletní rekonstrukci bytu 3+1 za "plného provozu" a už bych tuto chybu nikdy nezopakoval. Kromě nepohodlí a všudypřítomného nepořádku (hlavně stavební prach) nám to přineslo i zdržení samotného průběhu rekonstrukce.
Na začátku rekonstrukce by měl mít člověk minimálně základní představu, jak rozsáhlá rekonstrukce bude. Zda se jedná "jen" o obnovu použitých materiálu a zařizovacích předmětů, či zda se bude zasahovat do samotné dispozice bytu.
Návrh interiéru od bytového architekta zohlední všechny možnosti daného prostoru a přinese to nejlepší dispoziční řešení, které samozřejmě můžete připomínkovat s ohledem na konkrétní využití daných prostor. V případě dispozičních změn při rekonstrukci je návrh interiérů (včetně půdorysů) nutností, ale využijete jej i při výše zmíněné obnově použitých materiálů a zařizovacích předmětů, kdy Vám umožní udělat si celkem přesnou představu o budoucí podobě Vašeho bytu.
Důležitou kapitolou při rekonstrukci bytu je stavební dozor, který hlídá kvalitu veškerých provedených prací a je oprávněn žádat okamžité zajištění nápravy. Jedná se o stavební profesionály, jejichž zájmem je spokojený klient a rekonstrukce bez následných reklamací.

Návrhy interiérů

9. června 2014 v 21:40 | Koblih |  Interiéry
Stejně jako při návrhu koupelen i při návrhu interiérů je na začátku nejdůležitější určit si přesné využití jednotlivých místností. Například u pokoje pro hosty je důležité rozhodnout, zda bude využívána čistě pro ubytování návštěv, nebo zda jí budeme používat i jako pracovnu, čemuž bychom měli přizpůsobit celý návrh.
Práci bytového architekta ocení i naše děti, kterým může navrhnout dětský pokoj, který bude kombinovat dětskou ložnici s hernou a studovnou s přihlédnutím ke všem ergonomickým požadavkům.
Návrhy interiérů vytváříme nejen z důvodu návrhu optimálního dispozičního řešení, ale i z důvodu možnosti vyzkoušení a sladění různých druhů a typů nábytku, podlahových krytin a například výmalby či obkladu.
Návrh interiéru včetně 3D animace nám umožní "procházení" v nově zařízených interiérech a tak si můžeme prohlédnout, jak nám k sobě ladí jednotlivé kusy nábytku.
Při tvorbě návrhu interiérů jsou řešeny i detaily jako umístění a případně i "zamaskování" radiátorů, různé niky či garnýže na záclony.

Takto vytvořené návrhy jistě poslouží i ostatním dodavatelům pro vytvoření reálné představy o budoucí podobě interiérů.