Červenec 2014

Zakázková výroba nábytku

29. července 2014 v 10:56 | 3Dnavrhy.cz |  Interiéry
Nedílnou součástí výstavby či rekonstrukce vlastního bydlení je i zařízení nábytkem.
V podstatě se nabízejí jen dva hlavní způsoby řešení:
1)Koupit typizovaný nábytek v jednom z nábytkových řetězců
2)Nechat si vyrobit zakázkový nábytek na míru
Pokud hovořím o zakázkové výrobě nábytku, tak mám na mysli nejen kuchyně na míru, nebo vestavné skříně či dětské a obývací pokoje, ale například i speciální koupelnový nábytek.
První řešení nám přináší většinou nižší cenu, která sebou ovšem logicky nese i nižší kvalitu použitých materiálů a výrobních postupů. Nevýhodou typizovaného je, že vybíráme nábytek, který se nám rozměrově vejde do určeného prostoru, což značně zúží jinak celkem široký výběr. Další nevýhodou tohoto řešení je fakt, že nábytek v naprosté většině případů obdržíme v rozmontovaném stavu. Jeho následovné složení dle přiloženého návodu je pak většinou zkouškou naší technické dovednosti a hlavně trpělivosti.
Druhé řešení sebou sice přináší většinou o něco vyšší cenu, ale tak je minimálně vyvážena celou řadou výhod. Za hlavní výhodu považuji možnost návrhu dle vlastní představy a hlavně v rozměru, který se plně přizpůsobí našim požadavkům či dispozičním možnostem. Další výhodou je volba konkrétního materiálu či jejich kombinace.
Tedy zakázková výroba nábytku nám přináší možnost využití i jinak těžko využitelných prostor a tím i rozšíření tolik požadovaných úložních prostor v menších bytech. Dále pak možnost sjednocení jednotlivých zařizovacích předmětů do odpovídajícího designu.
Neméně důležitým hlediskem při zakázkové výrobě nábytku je i kvalita dodávaných výrobků, která řádově převyšuje kvalitu většiny nábytku prodávaného v nábytkových řetězcích.
V neposlední řadě pokládám za velkou výhodu i to, že u zakázkového nábytku je zaručena montáž na místě, která nám ušetří (tedy alespoň mě ušetřila) hodně času a také nervů.

Rekonstrukce koupelny

22. července 2014 v 10:09 | 3Dnavrhy.cz |  Rekonstrukce koupelen
Téměř každá rekonstrukce bytu či domu zahrnuje i rekonstrukci koupelny.
Ve většině případů je rekonstrukce koupelny klíčovou součástí celkové rekonstrukce bytu a to zejména z důvodu její technologické, ale i cenové náročnosti. Nejen z mojí zkušenosti vyplývá, že kvalitní koupelna často "spolkne" až polovinu celkových nákladů rekonstrukce.
Z těchto důvodů je potřeba vše dopředu důkladně promyslet i s přihlédnutím k faktu, že tuto rekonstrukci nebudete minimálně v několika následujících letech opakovat.
Koupelna je místností, kterou budete užívat opakovaně v podstatě každý den a tak se v ní musí snoubit estetika s výrazně praktickými prvky.
Základem celé rekonstrukce je zamyšlení nad uspořádáním jednotlivých zařizovacích předmětů s ohledem na daný prostor.
V dnešní době již není problém najít i výrobky atypických rozměrů, které nám umožní zařízení koupelny malých či netradičních rozměrů.
Pokud to není z důvodu dispozic nezbytně nutné, nedoporučuji spojení koupelny a WC a to především z praktických důvodů. V případě, že domácnost neobýváte sami, hrozí vám v "ranní špičce" skutečný boj přístup na WC, což může být velmi nepříjemné.
Samotné použití jednotlivých zařizovacích předmětů je pak již čistě na Vašem rozhodnutí, například, zda preferujete vanu či sprchový kout. V dnešní době již není problém zvolit i kompromisní řešení jako je třeba vana se sprchovou zástěnou či sprchový kout se zabudovaným sedátkem.
Asi největším oříškem při rekonstrukci koupelny je vybrat ten "správný" druh obkladů z opravdu široké nabídky výrobců potažmo jednotlivých typů. V tomto případě je volba skutečně jen na klientovi, jelikož vkus je opravdu subjektivní a hlavně nepřenositelný.
Snad menším vodítkem by mohl být současný trend, který se soustředí na obklady ve větším formátu či na kombinaci různých formátů na úkor jednotlivých designových prvků jako jsou listely, bombata a podobně.
Při výběru ostatních zařizovacích předmětů, jako jsou například vodovodní baterie či koupelnový nábytek, doporučuji se soustředit hlavně na kvalitu a s ní spojenou životnost výrobků.