Červenec 2015

Rekonstrukce na splátky: Který úvěr je výhodnější?

22. července 2015 v 14:27 | Jech Josef
Rekonstrukce na splátky: Který úvěr je výhodnější?

Uvažujete o rekonstrukci bytu nebo domu? Nevíte jak bude nákladná a kde na to vzít peníze? Začněte nejdříve kalkulací vašeho záměru. Pokud nejste kovanými odborníky, svěřte se specialistům, kteří s vámi vše projdou od projekce až po realizaci. Zároveň pro vás zajistí nejlepší variantu financovánípro vaši novou koupelnu, kuchyň nebo přístavbu.

A který úvěr je pro vás nejvýhodnější?

Vše se bude odvíjet od částky, kterou budete potřebovat. Pokud si vystačíte s částkou do 300tis.Kč, doporučuji zvolit úvěry ze stavebního spoření. Zde se úrokové sazby pohybují okolo 6 % a jsou příznivější než u rychlých půjček na cokoliv (9-15 %).
Vždy bude záležet, zda jste spořiví a máte už účet stavebního spoření nebo začínáte od nuly. Pro ty spořivé to bude o něco příjemnější a levnější. Sazby zde začínají na 2,99 %. Pro nováčky, kteří začínají spořit, tu máme sazby překlenovacích úvěrů od 5-6,8%.

Pro částky vyšší od 300-700tis.Kč, kdy bude vaše rekonstrukce náročnější, máte více méně na výběr. Pokud jste vlastníkem bytu nebo domu, můžete zvolit úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéku. Pokud dáváte přednost nižší sazbě (2-2,5%), je třeba v obou případech počítat s odhadem nemovitosti. Po schválení úvěru a před čerpáním vkládáte zástavní smlouvy na katastr nemovitostí.

Pokud spěcháte a nejste příznivce běhání po úřadech, můžete tak jako v předchozím případě (úvěry do 300tis.Kč) zvolit úvěr ze stavebního spoření bez zajištění zástavou nemovitostí.

Pokud se náklady na rekonstrukci vyšplhaly nad 700tis.Kč, již bude na vašem zvážení a především na kalkulaci, jak drahý úvěr bude po započítání všech nákladů (poplatek za úvěr, projekt, odhad nemovitosti, vklad zástavních smluv na katastr nemovitostí…).

Zde bych dal přednost hypotéce před úvěrem za stavebního spoření. Některé stavební spořitelny sice nevyžadují až do částky 1mil.Kč zástavu nemovitostí, ale výměnou chtějí 1-2 ručitele. Ze zkušenosti vím, že v dnešní době se ručitelé shánějí velice obtížně nebo je nejspíš nenajdete.


Máte vybráno svoje financování? Nebo si nejste jisti zda vámi vybraná varianta financování je pro vás nejvýhodnější? Nevěšte hlavu a zavolejte nám nebo napište, rádi vám pomůžeme.